Arwetta Classic merinovillalanka 

  • Home
  • /
  • Shop
  • /
  • Arwetta Classic merinovillalanka

5,30 

Arwetta classic on korkealaatuinen superwash merinovillalanka, jossa on 20% polyamidia vahvistuksena.

Tuotetunnus (SKU): Ei saatavilla/-tietoa Osastot: , , ,

Filcolana Arwetta Classic on pehmeä ja korkealaatuinen merinovillalanka, jonka voit pestä pesukoneessa eli lanka on superwash-käsitelty.

Arwetassa on vahvikkeena polyamidia, jonka vuoksi Arwetta soveltuu erinomaisesti sukkalangaksi. Arwetta Classic suunniteltiin pehmeiden ja kestävien lastenvaatteiden langaksi, joten se on lämmintä ja miellyttävää lankaa. Arwetasta neulot helposti näyttäviäkin asusteita tai neulevaatteita.

On suosittua yhdistää Arwettaa ja ohutta mohairlankaa, ja neuloa näillä kahdella langalla yhdessä. Näin valmistuvat hurmaavat neulepuserot, villatakit, pipot ja huivit.

Arwetta valmistetaan mulesing-vapaasta Falklandin saarten merinovillasta.

Materiaali: 80 % Superwash merinovilla, 20 % polyamidi

Koko: 50 g / 210 m

Puikkosuositus: 2,5-3 mm

Neuletiheys: 28-32 s / 10 cm

Mulesing-vapaa

Pesuohje: Konepestävä. Mitä hellävaraisemmin lanka pestään, sitä pidempään se kestää.

Filcolana-lankoihin voit tutustua tarkemmin valmistajan sivuilla. Filcolana tarjoaa myös runsaan määrän neuleohjeita langalle; useimmat ohjeet ovat tanskan- ja englanninkielellä.

Miehille ja naisille sopivat sukat valmistuvat esimerkiksi tällä ohjeella (pdf-tiedosto).

 

PainoEi saatavilla/-tietoa

klubilaisten uudet etukoodit 2023  julkaistaan pian!

liity klubiin!0

>